title

Biz Kimiz ?

Mavi Balon ,1997 yılında Uludağ üniversitesi Tiyatro Kulubü’nde (Uludağ Üniversitesi Oyuncuları) yıllarca birlikte tiyatro yapan bir grup arkadaşın okul bittikten sonra da tiyatro yapabilmek amacıyla oluşturduğu bir yapılanmadır.  Tiyatromuza gerekli  finansmanı sağlayabilmek için önce sahne ve oyunculuk bilgimizi kullanabileceğimiz bir alan olarak animasyonu seçtik, palyaço olduk hepimiz. (Bugün 20-25 yaş arasında olan Bursalı gençlerin birçoğu o yıllarda ünlü palyaçolar Pırasa, Çekirge, Bay Gülen Sincap ve Salça’yla tanışmıştı.) Sonra yavaş yavaş, gösteri hizmetlerinin her alanında ürün vermeye başladık. Karakter yelpazemizi genişlettik, tvlere skeçler, radyolara reklamlar hazırladık.Sadece çocuklara değil büyüklere de hizmet veriyorduk. Dans grupları kurduk, müzik grupları oluşturduk, sihirbazlık yaptık, jonglörler yetiştirdik.Gösteri alanında her şey bizden sorulmaya başlamıştı Bursa’da. Artık şirket piknikleri organize ediyor, AVM etkinlikleri planlıyor ve  uyguluyor, ramazan gösterileri sahneliyorduk, zamanla bu aktivitelerimize belediye etkinlikleri, konser ve tiyatro organizasyonları da eklendi iyiden iyiye organizatör olmuştuk. BU ARADA TİYATRO YAPMAYA HEP  DEVAM ETTİK.

Yaptığımız organizasyon işleri tiyatromuzu ve kurduğumuz şirketi ayakta tutarken bizler de ayakta durabilmek için, bildiklerimizi paylaşmaya karar verdik ve hem kendi yerimizde kurslar açtık hem de okullarda çocuklara tiyatro eğitimleri vermeye başladık. Onlarca okulda eğitimler verdik, pek çok çocuğun hayatına dokunduk. Bu sırada yaratıcı drama ile tanıştık ve hepimiz drama eğitimi alarak drama liderleri olduk, Bursa’nın en uzun süredir kesintisiz  tiyatro ve drama eğitimleri veren en tecrübeli kadrosunu oluşturduk. Fabrikalarda çalışanlardan oluşan tiyatro grupları kurduk, belediyeler bünyesinde drama ve tiyatro kursları açtık,okullarda tiyatro ve drama eğitimi verirken FORUM TİYATROYLA  işgüvenliği, kalite, ergonomi, enerji verimliliği gibi eğitimler vermeye başladık. 2011 yılında da hepsini bir çatı altında topladığımız MaviBalon Atölyeyi kurduk. BU ARADA TİYATRO YAPMAYA HEP DEVAM ETTİK.

Tiyatro yapabilmek için pek çok zorluğa göğüs gerdik, büyük bir külfet olmasına rağmen bir sahneye sahip olabilmek için kültür merkezleri kiraladık, işlettiğimiz kültür merkezlerinde (Akpınar Kültür Merkezi, Elmasbahçeler Kültür Merkezi, As Kültür Merkezi ve ÇEK Kültür Merkezi) Bursa’da gösterim şansı bulamayan filmleri de gösterdiğimiz sinema salonları açtık. Bütün zorluklarına rağmen de 17 yıldır perdelerimizi hiç kapatmadık. Çünkü biz en iyi ORGANİZASYONLARI yapmak için donanımımızı tiyatrodan alıyor, en iyi EĞİTİMLERİ verebilmek için bilgimizi ve birikimimizi tiyatrodan topluyor, en iyi FİLMLERİ gösterebilmek  için vizyonumuzu tiyatrodan  sağlıyoruz.

1997 yılında bir grup arkadaşın tiyatroya devam edebilmek için oluşturduğu yapılanma,  bugün Mavi Balon Tiyatro, Mavi Balon Organizasyon, Mavi Balon Atölye ve Mavi Balon Sinema olarak, hayata sanat penceresinden bakabilen, hoşgörülü, duyarlı, empati becerisi yüksek bireyler kazandırmak ve tiyatro adına kalıcı eserler verebilmek vizyonuyla  yoluna devam ediyor.

İLKLERİMİZ

Mavi Balon’a özel animasyon karakterleriyle doğaçlama sahnelenen; ANİMASYON TİYATROLARI

 

Eğlencenin başlı başına bir organizasyon olarak ele alındığı; PİKNİK ORGANİZASYONLARI

 

Seçilen konsepte göre ve yıllık olarak planlanan; ”AVM ETKİNLİKLERİ”

 

Özel sektörde kimsenin cesaret edemediği; “KÜLTÜR MERKEZİ İŞLETMECİLİĞİ”

 

Şirketler için oluşturulan ve çalışanlardan kurulan; “ÖZEL KURUM TİYATROLARI”

Mavi Balon; bünyesinde barındırdığı 4 ayrı konsept ile sanatın ve eğlencenin pek çok alanında Bursa’ya özel hizmetler sunmaya devam etmektedir.

Mavi Balon | Atölye

2001 yılından beri Ataevler Magazin AVM’deki modern ve fonksiyonel yerinde; Drama, Tiyatro, Bale, Enstrüman ve özel konulu drama atölyeleri gerçekleştirmektedir.

Mavi Balon | Tiyatro

Mavi Balon, Bursa’nın düzenli sahne alan ilk özel tiyatrosudur. Hem çocuk hem de yetişkin oyunları sahneleyen Mavi Balon’un, Görükle’de kendine ait 257 kişilik bir tiyatro salonu mevcuttur.

Mavi Balon | Organizasyon

50’den fazla firma pikniği, 6 ayrı AVM açılışı, 2 ayrı spor organizasyonu, Belediye ve AVM’lerin 20 farklı Ramazan Organizasyonlarını A’dan Z’ye organize eden Mavi Balon, Bursa’nın en eski ve profesyonel ekibine sahip organizasyon firmasıdır.

Siz değerli dostlarımızın desteği ile Bursa’nın sanat ve eğlence dünyasına yön ve hizmet vermeye devam edeceğiz.

EĞİTMENLERİMİZ