title

Mavi Balon Çocuk Tiyatrosu 2015 – 2016 Tiyatro Sezonu (Yeni oyunlar)

İki Bavul Dolusu

IKIVABULDOLUSUYazan ve yöneten: Nedim Buğral

Dekor                   : Ata Yıldırım

Kostüm                               : Aslıhan Pekün

Oyuncular           : Yusuf Alp Arslan, Çağatay Türk

Seyirci: 6 – 11 yaş

Açıklama:

Pırasa ve Hapşu isimli iki palyaço gösterilerini sunmak için uzak bir kente yolculuğa çıkmışlardır. İçinde malzemelerinin olduğu iki bavulla birlikte tren garına gelmeleriyle oyun başlar. Tren geç kalmıştır ve gösterilerinin provasını almaya karar verirler. Kendinden emin ve egosu son derece yüksek olan Pırasa, rol arkadaşı Hapşu’ya karşı adaletsiz bir tavır sergilemektedir. Hapşu ise iyi niyetli ve pozitif yaklaşımıyla durumun farkına varmamakta, Pırasa’nın kaprislerine göğüs germektedir. Bir süre sonra ukala tavrı ve zalimliğiyle tek başına kalan Pırasa arkadaşına ne kadar ihtiyacı olduğunu, onsuz aciz kaldığını fark eder.

 

Bizden Değilsin ( Yeni Oyun)

bizden_degilsin

 

Çirkin Ördek Yavrusu (Kukla Oyunu)

CIRKINORDEKOyunlaştıran ve yöneten: Necati Arpacı

Kukla tasarım    : Necati Arpacı, Ata Yıldırım

Oyuncular           : Ata Yıldırım, Samet Kurt

Seyirci: 5 – 9 yaş

Açıklama:

Oyun, bir ördek yuvasındaki üç yumurtanın çatlamasıyla başlar. Yumurtadan çıkan kardeşler bir sürprizle karşılaşır; üçüncü yavru diğerlerinden farklıdır. Kardeşlerinin, ‘Çirkin’ diye seslendiği kuğu yavrusu yaşadığı çevreye uyum sağlamakta ve kendini kabul ettirmekte zorlanır. Bir süre sonra avcıların açtığı ateşin yarattığı arbedede ailesinden ayrılan Çirkin ormanda kaybolur. Zaman geçtikçe kimliğini başkalarının gözünde değil, kendi kişiliğinde bulabileceğini keşfeder.

Kralın Yeni Elbisesi (Yeni Oyun)

kralin_yeni_elbisesi


 

A New Year Song

CHRISTMAS-3(Charles Dickens’ın “A Christmas Carol” adlı romanından uyarlanmıştır.)

Oyunlaştıran ve Yöneten: Necati Arpacı

İngilizce Düzenleyen:  Rıdvan B. Sağlam

Kostüm:  Aslıhan Pekün

Oyuncular: Necati Arpacı, Rıdvan B. Sağlam

Seyirci: +9 yaş

Açıklama:

Mavi Balon Tiyatro ve Ukla Academy ortaklığıyla kurulan ve oyunlarını İngilizce olarak sahneleyen, Ukla Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu, İngilizce dilinin öğrenilmesine yönelik motivasyonu artırmayı temel hedef olarak benimsemiştir.

Charles Dickens’ın romanından uyarlanan “A New Year Song”, bencillik ve para hırsı ile insanlığa karşı körleşmiş olan Scrooge adlı karakterin aydınlanmasını konu alır.

Ezop Masalları

ezopM.Ö VI. Yüzyılda yazdığı masallarla günümüze değin pek çok yazara esin kaynağı olan Ezop, çocuk masallarının babası sayılır. Ezop genellikle insan ve hayvan ilişkilerini kullanarak ders veren didaktik masallar yazmıştır. Oyun bu masalların birbirleriyle iç içe geçtiği hırs, arkadaşlık ve özgürlük temalarının işlendiği eğlenceli bir kolajdır.

Oyunlaştıran ve Sahneye hazırlayan :  Necati Arpacı

Seyirci : 5 – 11 Yaş

 

ÇOCUK OYUNLARI (Arşiv)

kimsegormedenGoethe’nin ünlü eseri Faust’tan uyarladığımız 9 yaş üstü çocuk ve gençlik oyunu.  Sonsuz bilgiyi arayan ve ulaşmak için her yolu deneyen Faust özünde iyi bir insandır. Kötü meleklerle bir iddiaya girer ve Faust’a istediğini vererek onu iyi bir insan olmaktan uzaklaştıracağını söyler. Melekler ise bunun imkansız olduğunu savunurlar. Kötü Faust’u ikna edebilmek için her yolu dener sonunda başarısız olur ama Faust’ta bu oyun süresince açgözlülüğünün kurbanı olur ve yalnızlaşır.

Uyarlayan  : Kemal Burhan Şahin

Yönetmen  : Altuğ Görgü

Dekor  : Aydemir Can Koç

Işık  : Erkan Özbay

Oyuncular  : Burcu Abban, Osman Dönmez, Serdar Soyer

 

ThekitchenUkla Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu adına hazırladığımız, The Kitchen 9 yaş ve üstü  ingilizce eğitim gören  gruplara  ol sahnelenmektedir. Salon temini izleyecek olan gruba aittir.

 

7kapilikentAyla Çınaroğlu’nun aynı adlı öyküsünden Necati Arpacı’nın uyarladığı ve oynadığı katılımcı çocuk oyunu.Maksimum 60 kişilik gruplara oynanan  oyunda  çocuklar, iki kukla oyuncumuz Piti ve Pata ile birlikte, korkularından dolayı kendini  7 kapının arkasına kilitleyen kentten özgürlüğe doğru bir yolculuğa çıkıyorlar. Yaş Grubu :4-8

 

sarkiyarismasi

ŞARKI YARIŞMASI: Bülent Aksu’nun yazdığı Halil Bilgili’nin canlandırdığı 4-8 yaş arası için kukla oyunu

Ormanda düzenlenecek Şarkı Yarışması’na katılmak isteyen hayvanlar Yarışmayı hile ile kazanmak isteyen Tırtıl’ın oyununa gelirler ve çalışmadan kazanabileceklerini düşünürler. Fakat sonunda Tırtıl kendi kazdığı kuyuya düşer

karagozhacivatneicin

Çok iyi iki arkadaş olan Karagöz ile Hacıvat, kazananın para ve ün sahibi olacağı bir yarışmaya katılma kararı alırlar. Yarışmayı kazanacak olana vaad edilenler iki arkadaşın arasını bozmaya başlar. Kazanma hırsı, hak edilmeyen başarı ve dostluk kavramlarını  gölge oyunumuzun iki baş karakterini sahneye taşıyarak, anlatan keyifli bir oyun.

Metin   :Ertan Ekmekci

Yönetmen:Kemal Burhan Şahin

Oyuncular  :Serdar Soyer, Osman Dönmez, Kemal Burhan Şahin

 

ARŞİV

YETİŞKİN OYUNLARI

Aslında Tüm Çabam Müşkünantı Unutmaktı

muskunant

(1999 – 2000 – 2001 )Mavi Balon Gösteri Hizmetleri’nin 1999 yılında sahnelediği ilk yetişkin oyunu. Özgür Ökten’in yazıp yönettiği oyun, 3 bar komedyeninin barın kapalı olduğu bir gün prova yapmak amacıyla toplandıkları barda kilitli kalıp, sabaha kadar birbirleri ve kendi geçmişleri ile hesaplaşmalarını anlatan bir kara komedi. Kısaca “Müşkünant” diye tanımladığımız oyun Bursa’da çok beğenilip, Eskişehir, Bolu, Muğla, Kemalpaşa, Mudanya ve Gemlik turneleri ile birlikte 60 kez sahnelenmişti.

Yaşanması Gerekiyorsa

(2002 – 2003) “Yaşanması Gerekiyorsa” 2003 yılında Akpınar Kültür Merkezi’nde sahnelenen Ertan Ekmekçi’nin yazıp yönettiği oyun, herkesin haklı olduğu durumlarda, mutluluk için ne kadar bencil olunabilir ya da olunmalıdır sorularını sorar. O sıralar Zafer Plaza Genel Müdürü olarak görev yapan Sayın İlham İnan Dündar’ın da oyuncu olarak aramıza katıldığı “Yaşanması Gerekiyorsa” 2002-2003 sezonunun ikinci yarısıyla, 2003- 2004 sezonunun birinci yarısında düzenli olarak sahne aldı.

Elbise Sevdası

( 2004 – 2005 )Andersen’in Kral Çıplak Masalından Özgürtürk Çalık’ın uyarladığı oyun  Kavuklu’nun Pişekar’ın,Zenne’nin, Çelebi’nin Denyo’nun rollerini paylaştığı bir ortaoyunu olarak  Mavi Balon repertuarında yerini aldı. Elbise Sevdası tam bir ortaoyunu olarak köylerde meydanlarda oynandı ve köydeki seyircilerden büyük ilgi gördü. Oyun aynı zamanda 2005 ramazanında Nilüfer Belediyesi etkinlikleri kapsamında da 30 gün boyunca sahnelendi.

Tekrar Çal Sam

Mavi Balon Gösteri Hizmetleri’nin 12 yıllık tarihinde literatürden oynadığı tek oyun olan,  “Tekrar Çal Sam” de Woody Allen’in eşsiz mizah anlayışı ile kazanan ile kaybeden olmak arasındaki ince çizginin tam olarak nerede durduğunu, aşk ve arkadaşlık ikilemini fona alarak sorgulamaya çalıştık. USO ( Uludağ Stüdyo Oyuncuları ile ortak çalışmamız )

Kat 6,5

Nedim Buğral’ın yazıp yönettiği oyun, bir asansöre sıkışıp kalan 7  sıradan insanın,  birlikte geçirdikleri  süre zarfında  ortaya dökülen sıra dışı öykülerine mercek tutuyor.

En fazla 50 seyirci alınan ve seyircilerin  de dekorun içine yerleştirilen sandalyelere oturduğu oyun, oyuncularla içi içe bir oturma düzeniyle sahnelendi. Oyunda izleyiciler zaman zaman kendilerini de izlenen olarak buldular.

Hikayesini; 1 asansör, 7 kiş, 8saat ve 1 cinayet diyerek özetleyebileceğimiz oyunun temasını ise yazarının ağzından şöyle aktarabiliriz

“Benim başıma hiç gelmez dediğiniz şey gelebilir. Asla yapmam dediğiniz bir şeyi birden yapmış olabilirsiniz. Ve lanet zaman imkansız gibi görünen pek çok şeyi değiştirebilir. Çok sıradan bir günün nelere gebe olabileceğini bilemediğimiz gibi, dışarıdan çok sıradan görünen insanların nelerle dolu olabileceğini de içine girmeden bilemeyiz. Bu iki bilinmez bir kombinasyon oluşturduğunda ise hayat herkes için çok bilinmeyenli bir denkleme dönüşebilir. Hiç kimse hiçbir zaman yüzde 100 güvende olamaz, hayatın sürprizleri dediğimiz şeyler bazen köşebaşında çarpıştığımız yeni bir aşk, bazen de asla tasavvur edemeyeceğimiz bir 3. Sayfa haberi olarak karşımıza çıkabilir. Kat 6,5 2008-2009 sezonunda sahnelendi.

Trak

“Bir kıpırdayabilsem belki de kurtulurum.Nefret ediyorum bu duygudan.Konsantre ol bırakma kendini”

Çalıştığı şirketin yönetim kurulu üyelerine yönelik bir sunum gerçekleştirecek olan Ümit,kaldığı otel odasında ertesi güne hazırlık yaparken neredeyse yirmi senedir görmediği ,üniversite yıllarından arkadaşı Ozan kendisini ziyarete gelir. Arkasından gelişen olaylar zaman, zaman güldüren,zaman zaman,geren ama en çok şaşırtan bir dizgiyle devam eder.

Özgür Ökten’in yazıp yönettiği TRAK, ekonomik krizin yarattığı tahribatlara TEĞET geçen bir oyun. Kriz en büyük etkilerini  görenlerden biri de sanatla uğraşanlar ile , eğlence ve hizmet sektörü, ama işini severek yapanlar  ne kadar  TRAK yese de BIRAKmadan mücadelelerini sürdürürler.  17 yıldır sanatın bu kadar ucuzladığı bir coğrafyada defalarca TRAK yemesine rağmen BIRAK madan mücadelesini sürdüren, seyircisiyle buluşmak için çabalayan Mavi Balon Gösteri Hizmetleri,  tüm Trak’ın sadece tiyatro sahnesinde değil hayatta da olabileceğini göstermek, bunu bilenlere, düşünenlere ve bu acı tecrübeyi yaşayanlara da    biraz nefes aldırmak, biraz farklı bir pencereden baktırabilmek ama en çok da  paylaşabilmek için TRAK’ı sahneledi.

Trak 2009-2010 sezonunda  USO (Uludağ Stüdyo Oyuncuları) ile ortaklığı ile sahnelendi

TRAK     :

Yazan ve Yöneten           :Özgür Ökten

Işık                                        :Timur Köseoğlu

Müzik                                   :Mihriban Cici

Dekor ve Kostüm            :Kezban Ökten

Oyuncular                          :Ozan Taylan,Özgür Ökten, Tuba Kaya, Kerem Başbuğ, Kezban Ökten

Büyü`nün Gözleri

TÜRÜ   :          KOMEDİ

METİN :          Mehmet Murat İLDAN

SÜRE    :          90 Dakika

YÖNETMEN      :       Ertan EKMEKÇİ

OYUNCULAR :  Nedim BUĞRAL, Levent YILMAZ,  Tuğçe YETER, Necati ARPACI, Osman DÖNMEZ,  Esra GÜNEŞ

KONUSU        : Kumar yüzünden hiç parası kalmayan Kont Monteverdi kızını zengin tüccar Domenico’yla evlendirip borçtan kurtulmanın planlarını yapmaktadır. Büyücü Metastasio’ya gidip ondan bu iş için yardım ister.

Büyü için adamın ve kızın saçlarından birer tutam gerekmektedir. Bu bozulamayacak bir büyüdür. Ancak taraflardan biri manastıra sığınırsa aşık olmaktan kurtulabilir. Pellicio tüccar Domenico’nun saçından alabilmek için berber olan arkadaşı Tartini’den yardım ister. Bu arada Tartini de evlenmek için can atmaktadır. Ancak kiliseye gitmediği için kimse ona kızını vermez ve hatta işleri de bu yüzden bozulmuştur. Kont’un ‘güzel kızına’ koca aradığını duyunca Domenico yerine kendi saçından bir tutam verir. Böylece bir taşla iki kuş vuracaktır. Ancak işler düşündüğü gibi gitmez.

Kont’un parasız kızının da ucube olduğunu gören Tartini soluğu bir Fransisken manastırında alır. Elbette bir dinsiz olarak buraya daha fazla katlanamayacaktır. Bu arada işsiz kalan ve karısı tarafından terk edilen Pellicio da manastıra sığınır. Tartini ve Pellico buradan kurtulmak için plan yaparlar. Pellico, Vittoria’yı öldürmesi için bir katil tutar. Vittoria durumu anlar ve katile daha fazla para vererek Tartini’nin yerini öğrenir. Sinyora’nın ölmediğini gören Tartini büyünün gücüyle ona aşık olur.

Maske

TEK PERDE

KOMEDİ-DRAM

YAZAN-YÖNETEN:Özgür ÖKTEN

IŞIK: Timur KÖSEOĞLU

OYNAYANLAR:

Ozan TAYLAN, Özgür ÖKTEN,Melda KOVAÇİ

Uludağ Stüdyo Oyuncuları ile birlikte sahnelediğimiz ve yine Özgür Ökten’in yazıp yönettiği Maske’nin konusu  şöyledir.

Utangaç bir erkek olan Atacan hayatının aşkını bulduğuna inanmaktadır.Bu uğurda yardım alabilmek için eski fakat çaptan düşmüş bir çapkın olan amcasının evine gitmeyi bile göze alır.Ancak bir sorun vardır.Amcası ile dargındır ve yıllardır görüşmemektedir.Atacan kapıyı çaldığında aynı zamanda yalan ve yalnızlık.

Müfettiş

Nikolai Vasilyeviç Gogol’un ünlü eseri Müfettiş, 2012-2013 tiyatro sezonunda Mavi Balon Oyunculuk Atölyesi öğrencileri tarafından sahnelendi. Oyunu Necati Arpacı yönetti. Gökçe Yaygın yönetmen yardımcılığını, Aslıhan Pekün kostümlerini, Timur Köseoğlu ışığını, Ata Yıldırım’da dekorunu yaptı.

Oyunculuk atölyesi öğrencileri ile hazırlandı.

Testosteron

OYUN KADROSU

YAZAR                           : ANDREJ SARAMONOWİCZ

ÇEVİREN                      : NEŞE TALUY YÜCE

YÖNETEN                    : ERTAN EKMEKÇİ

REJİ ASİSTANI             : DUYGU KARTAL BUĞRAL

IŞIK                                : TİMUR KÖSEOĞLU

MÜZİK                          : LEVENT YILMAZ – ÖZGÜRTÜRK ÇALIK

(2009 – 2010) Oyunda bir nikahta gelinin başka bir erkeği öpüp kaçmasıyla gelişen olaylar, düğünden sonraki eğlence yerinde, damat , damadın yakınları ve gelinin öptüğü kişiyle birlikte  tekrar masaya yatırılıyor. Bu masada hesaplaşma var, yüzleşme var, gerçeklerin bilimsel ve güdüsel bağlamda irdelenmesi var.  Müzik var, skandal var, kavga var,psikodrama var,  en önemlisi bol bol kahkaha var.

Çevirisini Neşe Taluy Yüce’nin yaptığı oyunun yönetmeni ise Ertan EKMEKÇİ. 7 erkeğin rol aldığı oyunun oyuncuları Halilibrahim Arat, Levent Yılmaz, Necati Arpacı, Nedim Buğral, Osman Dönmez, Ozan Taylan ve Özgürtürk Çalık. Işık Tasarımını Timur Köseoğlu’nun, Müziklerini Levent Yılmaz ile Özgürtürk Çalık’ın yaptığı Testosteron’un reji asistanlığını ise Duygu Kartal Buğral üstlendi.

ÇOCUK OYUNLARI

Sütlü Neşeli Dakikalar

(1997 – 1998) EKER Süt Ürünleri A.Ş sponsorluğunda hazırlanan oyun, animasyon tiyatrosu ismiyle adlandırdığımız türden kurgu üzerine doğaçlamalarla gerçekleştirilen  bir performans gösterisidir. 1997 yılında Bursa’daki tüm özel kreş, anaokulu ve ilkokullarda sahnelenen oyun, bir çocuğun iç organlarında sütün gelmesiyle yaşanan değişimleri  son derece eğlenceli bir şekilde çocuklara anlatır.

Ormandaki Sürpriz Konuk

(98 -99 , 2006 – 2007 – 2008 – 2009 ) Çocukların bilinçli televizyon izleme alışkanlığını kazanması için hazırlanmış bir oyundur. Hedef kitlesi 6 – 12 yaştır. Bir dans yarışmasına hazırlanan sirk çalışanlarının hayatlarına televizyon girmesiyle yaşanan iyi  ve kötü gelişmeleri eğlenceli bir şekilde anlatan oyundur. Oyunda televizyonda “Görüntüler Prensi” tiplemesiyle kişiselleştirilmiştir.

Kralın Yeni Elbisesi

(1999 – 2000 – 2001 )Andersen’in ünlü  Kral Çıplak masalından Mavi Balon Gösteri Hizmetleri’nin uyarladığı bir oyundur. Tüm Türkiye’de sahne alan oyun 200.000 izleyiciye ulaşarak kendi alanında bir rekor kırmıştır. Oyundaki tiplemeleri üç kişiye indirip çocukları da halk olarak oyuna katarak (Kral, Vezir, Terzi) slapstick durum komedileriyle süslediğimiz oyun, grotesk oyunculuğunve katılımcı çocuk tiyatrosunun en güzel örneklerinin verildiği özel bir çalışmadır

Uzaydan Gelen

(2001 – 2002 – 2003) Mavi Balon Gösteri Hizmetleri’nin ilk fantastik çocuk oyunu denemesidir. Ak-İş Boya sponsorluğunda sahnelenen oyunda bir uzaylının patronunun isteğiyle dünyaya bir uzay oteli yapmak istemesini anlatır. Böylece dünyada uzay turizmi patlayacaktır. Fakat otel için seçtikleri yer bir ormandır. Uzaylının niyetini anlayan bir çiftçi ve iki kuklası onu engellemek için türlü oyunlar denerler. Sonunda Uzaylı ve çiftçi dost olurlar ve ağaçlar kesilmekten kurtulur. Ana tema olarak canlıların yaşama hakkı ve çevre bilincini alan oyunda yan tema olarak da arkadaşlık işlenmektedir.

Kırmızı Pabuçlar

(1999 – 2000) Mavi Balon Gösteri Hizmetleri’nin tek prodüksiyon çocuk oyunudur. Toplam 16 oyuncu, sahneye giren 60 değişik tip, özel ışık ve ses efektleri, dansları ve şarkılarıyla  dev bir görsel şölendir. Kırmızı Pabuçlar Anaokulunun sponsorluğunda gerçekleştirilen oyun Karin isimli küçük bir kızın dans edebilmek uğruna girdiği fantastik bir yolculuğu anlatır. Bu yolculukta ona Boldikentus adında bir kaktüs eşlik eder. Fakat karşılarında Kötü Kral Toro vardır. Yolculuk boyunca, Sarmaşık adamlari Homurlar, Denizaltı canlıları gibi bir çok değişik tiplemeyle karşılaşırlar. Temelde bedel ödemeden hiç birşeye sahip olunamayacağını anlatan oyun yeterince istenip gerekli bedel ödendikten sonra aşılamayacak hiçbir zorluğun olamayacağını vurguluyor.

Haydut Haytazot

(99 – 2000 – 2001 )Dünya Çocuk Edebiyatının macera türünde verdiği en güzel örneklerden olan  Haydut Haytazot , Mavi Balon Gösteri Hizmetleri’nin oyunlaştırdığı bir çocuk romanıdır. Son derece hareketli olan oyunda 8 ayrı tipleme üç oyuncu tarafından canlandırılmaktadır.Üç değişik mekanda geçen oyunda tempo hiç düşmemekte,dekor değişimleri  hareketli fon sistemiyle gerçekleştirilmektedir. Oyunda kullanılan grotesk oyunculuk, slap-stick durum komedileri ve fantastik öğeler ,4 yaştan itibaren  çocukların ilgisini çekerken, sağlam öykü yapısı 13 yaşına kadar olan çocukların da sıkılmadan izlemesini sağlamaktadır.

Oyunlaştıran   : Fatma ALTINTAŞ

Yönetmen        :  Levent YILMAZ

Oyuncular        :  Özgürtürk ÇALIK, Fatma ALTINTAŞ, Cenk ÖZTEKİN

Profesörün Konuğu

(2000 – 2001) Rikimon çerezlerinin sponsorluğunda hazırlanan oyun Büyük bir icat üzerinde çalışan bir profesörle, Onun icadını çalarak kısa yoldan para ve şöhret sahibi olmayı amaçlayan sahte bir profesörün hikayesini anlatıyor. Üç kişilik hazırlanan oyunda çocuklarda oyuna katılarak oyunculara yön veriyor. Başarmak için çalışmanın şart olduğunu vurgulayan oyun, Yaşamdan uzak duran aksi profesörün kimliğinde sosyalliğin öneminin de altını çiziyor.

Dünyanın Dengesi

(2002 – 2003 – 2004 , 2008 – 2009 )Metnini Mavi Balon Gösteri Hizmetleri’nin oluşturduğu Dünya’nın Dengesi, Doğal Hayatın korunması üzerine hazırlanmış fantastik bir çocuk oyunu.Çocuklarla birlikte oynanan oyunda kötü niyetli cadı dünyanın en güçlü cadısı olmak için tüm canlıları kontrolü altına alacak bir büyü yapar. Fakat büyü dünyadaki doğal yaşamı alt üst etmiştir artık hiçbirşey eskisi gibi değildir. Ne bildiğimiz hayvanlar, ne bitkiler ne de bunlardan sağlanan yiyecekler vardır. Bu durumdan cadı da etkilenmiştir. Çocukların ve iyi kalpli büyücünün yardımıyla dünyayı eski haline getirmeye çalışır.

Hedef kitlesi 4-12 yaş grubu olan oyun, baştan sona aksiyon dolu sahneler içermektedir.

Yönetmen        : Ertan EKMEKÇİ

Oyuncular        : Gökhan SEKMEN, Sertan ŞAFAK,  Bilal BAKIR

2008-2009 Kadrosu   :  Sertan ŞAFAK, Burcu   TÜRK,  Ercan AKBAY

İki Bavul Dolusu

Oyun iki palyaçonun ellerinde bavulları koşarak tren istasyonuna girmeleri ve treni kaçırmaları ile başlar. Hapşu, Pırasa’dan  dekoru kurmasını ister. Bir dahaki tren gelene kadar zamanlarını değerlendirmek için prova yapacaklardır. Pırasa’nın dekor kurulurken şarkı söylemesinden rahatsız olan ve Pırasa’nın yapacakları gösteride öne çıkabileceğine dair bir şüpheye kapılan Hapşu bu şüphesi ile bencillikler yapmaya başlar ve başladıkları provada işler karışır…

Alternatif tiyatro anlayışımıza uygun olarak sunabildiğimiz bu oyunumuz; sahneye gereksinim duymadan düz alanlarda oynanabilmesi nedeniyle (sokakta, tren istasyonunda, bahçede, spor salonunda) bu güne kadar sahnesi olmadığı için tiyatro izleyememiş pek çok çocuğa (köylerde, ilçelerde) ulaşma imkanı bulmuştur.

Hayal - i Gemi

(2006 – 2007 – 2008 – 2009 ) Geleneksel  Orta oyunun ana karakterlerinden Kavuklu, Pişekâr ve Denyo’nun rol aldığı oyunda konu kavuklunun tembel olması üzerinden hareket edilerek, aynı zamanda  yalan söylemenin yanlışlığı ve zararları üzerinde duran bir oyundur. Özellikle  5-12 yaş arası çocukların ilgisini çekecek olan oyun aynı zamanda yetişkinlerin de izleyebileceği çok eğlenceli, komik bir drama.

Kavgacı Karagöz

İÇERİK GÜNCELLENMEKTEDİR.